Back to top

Hogyan tudok értékpapír megbízást beadni?

 

Amennyiben rendelkezik értékpapírszámlával és annak kezelését engedélyezte internetbanki szolgáltatáson [UniCredit eBanking], lépjen be az UniCredit mBanking mobilalkalmazás mBanking szolgáltatásába, majd a nyitó oldal alján koppintson a Befektetés termék alatt az Értékpapírok szekcióra, amivel átirányítjuk a Befektetés modulba.

 

A Teljesítmény oldal grafikonján látható a Teljes érték (az értékpapír hozammal növelt értéke az értékpapír megvásárlása óta). A Teljesítmény, a banki rendszerekbe történő adatfeltöltés óta felhalmozott hozamot mutatja forintban és százalékban kifejezve (ha Ön korábban már eladott az adott értékpapírból, akkor a már realizált hozammal együtt kerül kimutatásra). A grafikonra koppintva pedig a banki rendszerekbe történő adatfeltöltés óta számított Teljesítmény látható százalékban kifejezve. A grafikonon azt mutatjuk meg, hogy a grafikon alatt beállított időtávon hogyan alakult a portfólió teljesítménye, például beállítható az elmúlt 1 év, de ha az adatfeltöltés óta még nem telt el ennyi idő, akkor a grafikon bal oldalán jelezzük, hogy mikortól mutatja a grafikon az adatokat.

A grafikon alatti Értékpapírjai részben találja az értékpapírjainak a listáját, ahol a forint összeg az értékpapír hozammal növelt értéke az értékpapír megvásárlása óta, a százalékos érték pedig a banki rendszerekbe történő adatfeltöltés óta felhalmozott hozamot mutatja százalékban kifejezve.

A forinttól eltérő devizanemben megvásárolt értékpapír esetén a teljesítmények mindig az értékpapír megvásárlása vagy a banki rendszerekbe történő adatfeltöltés óta bekövetkezett árfolyamváltozásokkal korrigálva kerülnek kimutatásra.

A Befektetés modulban négy fülön lapozhat a tartalom között:

  • Teljesítmény,
  • Terméktípus,
  • Pénznem,
  • Számlalista.

Mindegyik oldal közepén megtalálhatóak a Számlatörténet és a Befektetés oldalakra irányító ikonok. 

 

A Befektetés ikonra koppintva juthat az elérhető értékpapírok listájának oldalára. 

  • A listában látható:
    - az értékpapírok neve,
    - az ISIN kódja,
    - az értékpapír típusától függően az utolsó ismert árfolyamuk vagy az elmúlt 1 éves teljesítményük.
  • A listában, az adott értékpapír sorára koppintva tudja kiválasztani az Ön által keresett értékpapírt.
  • Az oldalon található kereső is, melynek segítségével le lehet szűkíteni a listát az értékpapír hosszú vagy rövid neve alapján, vagy ISIN kódra keresve, de használhatja a szűrőt is. A kereső ékezettel és ékezet nélkül is működik.
  • Kérjük válassza ki a keresett értékpapírt!

 

  • A kiválasztott papírra koppintva megtekinthetőek
    - a termék adatai (az értékpapír neve alatt látható a rendelkezésre álló összeg, a Teljesítmény*, az értékpapír alszámla típusa és az értékpapírszámla száma),
    - a Számlatörténet,
    - a Dokumentumok és innen indítható el a vételi vagy az eladási megbízás.
  • (Az Eladás ikonja csak abban az esetben jelenik meg, ha Ön rendelkezik az adott értékpapírral.)
  • A megbízás irányának megfelelően válassza ki az Új megbízás (vétel) vagy Eladás funkciót.

* Az itt látható Teljesítmény azt mutatja meg, hogy ha

  • Ön rendelkezik az adott értékpapírral, és még nem adott el belőle, akkor mekkora a vásárlástól számított teljesítmény; ha pedig már eladott az adott értékpapírból, akkor az eladott értékpapírokat és az eladással realizált hozamot, valamint a még meglévő értékpapírokat, és az általuk generált hozamot mutatja.
  • ha Ön nem rendelkezik még az adott értékpapírral, akkor az év elejétől számított (YTD) teljesítményt mutatja a rendszer.

 

  • Miután a kiválasztott értékpapír oldalán megnyomta az Új megbízás gombot, a megnyíló űrlapon ki kell választani, hogy melyik értékpapír alszámlára kívánja megadni a megbízást, majd meg kell adni a mennyiséget (db vagy összeg az értékpapír devizanemében kifejezve).
  • Amennyiben a fizetési számlájáról (a fő értékpapír számlára: 00000S00) kíván értékpapír megbízást megadni, válassza a 0000000 számlát.
  • A PRT (portfolió) alszámlát csak abban az esetben indokolt választani, ha a fizetési számláról megvásárolandó értékpapírt el kívánja különíteni az egyéb időpontban és árfolyamon szintén a fizetési számláról vásárolt értékpapírtól. Amennyiben egy új PRT alszámlát kíván nyitni, válassza a PRT000 alszámlát.
  • Amennyiben Nyugdíj Előtakarékossági Számláról (PIL) szeretne értékpapír megbízást megadni, akkor az első megbízás esetén válassza a PIL000 számlát. Megbízást csak akkor tud megadni erre a számlára, ha a Nyugdíj Előtakarékossági Számlát korábban már bankfiókban megnyitotta és a megfelelő pénzfedezet is rendelkezésre áll a megfelelő Nyugdíj Előtakarékossági Számlán. A 600x végű Nyugdíj Előtakarékossági Számláról az értékpapír megbízás az mBanking szolgáltatásban jelenleg nem elérhető, de az erre vonatkozó megbízását megadhatja Telefonbankon vagy személyesen bankfiókjainkban.
  • Amennyiben Tartós Befektetési Számláról (TBS értékpapír alszámla) szeretne értékpapír megbízást megadni, akkor az első megbízás esetén válassza a TBS000 számlát. Megbízást csak akkor tud megadni erre a számlára, ha az adott évi Tartós Befektetési Számlát korábban már bankfiókban megnyitotta és a megfelelő pénzfedezet is rendelkezésre áll az adott Tartós Befektetési Számlán.
  • A terhelendő Pénzszámla számát a rendszer minden esetben jelzi Önnek, kérjük, hogy mindig ellenőrizze azt a megbízás véglegesítése előtt.
  • Hiányos kitöltés esetén a rendszer figyelmeztető üzeneteket mutat a problémás mezőknél. Akkor válik aktívvá a Következő gomb az oldal alján, ha minden mezőt kitöltöttünk. A következő oldalon lehetőség van a beadásra előkészített megbízás részleteinek áttekintésére. 

 

A tranzakció adatait az Adatok áttekintése oldalon lehet átnézni. Téves rögzítés esetén a bal felső sarokban lévő nyíl segítségével lehet visszalépni és módosítani a megbízását.

Kérjük, a megbízás megadása előtt alaposan tekintse át és ismerje meg a megbízáshoz és az értékpapírhoz kapcsolódó valamennyi tájékoztatást! A Vételi információ alatt található fülek közül legalább az Ex-ante költségek részt le kell nyitni és ezzel jelezni a rendszernek, hogy megismerte a megvásárolni kívánt értékpapír előzetes költségkalkulációját. Ha valamennyi szükséges tájékoztatást megismerte, kapcsolja be a Nyilatkozatok és egyéb tudnivalók kapcsolót, ekkor a Megerősítés és küldés gomb aktívvá válik és így beküldheti a vételi megbízást.
Az értékpapír megbízások teljesülésével kapcsolatban bővebb információt a Kondíciós lista, hirdetmény magánszemélyek részére, díjjegyzék és glosszárium honlapon talál, valamint a Lakossági Kondíciós Lista – Értékpapír Forgalom és Teljesítési Rendben, ill. a Lakossági kondíciós lista - Értékpapír Forgalom és Teljesítési Rend - Kiemelt Premium Banking ügyfelek részére című dokumentumban talál.

 

 

 

Befektetési alap vásárlása a Rendszeres Megtakarítási programban

 

  • A Rendszeres Megtakarítási Program számlára megvehető alapok listájához át kell kapcsolni az Értékpapírok listája oldalon a második lapra.
  • Ha az adott befektetési alapnál lehetőség van rendszeres befektetés indítására, akkor az Új megbízás menüpontra koppintva, a megbízási űrlap előtt feljövő ablaknál szükséges választani, hogy egyszeri vagy rendszeres ügyletet kíván létrehozni.
  • Ha csak egyszeri ügyletet lehet indítani, akkor egyből az űrlap nyílik meg.
  • Az űrlapon szükséges az összeg megadása (minimum 10 000 HUF), valamint az érvényesség kezdetének megjelölése. Ez a dátum azért is fontos, mert minden hónapban ezen a napon kerül majd befektetésre az összeg.

A rendszeres értékpapír megbízások kizárólag a Rendszeres Megtakarítási Program számláról kerülnek terhelésre, ezért szükséges, hogy az új rendszeres értékpapír megbízásokhoz létrehozzon egy Állandó átutalási megbízást is a folyószámlájáról a Rendszeres Megtakarítási Program számlára (mBanking-ben „Megtakarítási számla” néven látható), az átutalás teljesülési dátuma (pl. minden hónap 5-e) legalább 3 nappal előzze meg az értékpapír megbízás befektetési dátumát (pl. minden hónap 8-a).

 

Számlatörténet

  • A meglévő értékpapírok megbízásainak, tranzakcióinak és rendszeres megtakarítási program előzményeinek listája a Befektetés modul Teljesítmény képernyőjén, a Számlatörténet ikonra kattintva érhető el.
  • A Számlatörténet oldalon nem lesznek adatok, amennyiben
    - Ön még nem rendelkezik értékpapírral vagy
    - az értékpapír megbízást más csatornán adta be és annak teljesülésétől még nem telt el legalább egy bankmunkanap.
  • A Tranzakciók menüpontban csak a már teljesült értékpapír megbízások láthatóak (a teljesülést követő bankmunkanapon 12 óra után).
  • A Megbízások és a Rendszeres Megtakarítás menüpontban az mBanking szolgáltatáson keresztül beadott, már teljesült és a még nem teljesült megbízások is megjelennek.

 

 

 

Lakossági állampapír vásárlása

 

Bónusz Magyar Állampapír, Prémium Magyar Állampapír, Fix Magyar Állampapír és Magyar Állampapír Plusz vételére vonatkozó megbízást beadni banki munkanaponként reggel 6:00 és délután 17:50 között lehet T napi megbízásként.

Hogyan tudom a meglévő lakossági állampapíromat eladni mBankingen keresztül?

  • Az mBanking szolgáltatásban erre nincs lehetőség.
  • Az állampapír eladására vonatkozó megbízását az eBanking Internetbanki szolgáltatáson keresztül (hétköznap 9:00 és 16:00 között), a Telefonbankon (hétköznap 8:00 és 16:00 között) vagy személyesen, bankfiókjainkban (hétköznap 8:00 és 16:00 között) tudja megadni.

Kérjük, hogy aláírás előtt mindenképpen ellenőrizze a megbízása részleteit.

 

 

Befektetési alap vásárlás

 

Az Amundi befektetési alapok közötti közvetlen átcsoportosításra vonatkozó megbízás funkció az mBanking szolgáltatásban jelenleg nem elérhető, de az erre vonatkozó megbízását megadhatja eBanking rendszeren keresztül, Telefonbankon vagy személyesen bankfiókjainkban.

 

 

Rendszeres Megtakarítási Program

 

Hogyan tudom a meglévő Rendszeres Megtakarítási Programban indított befektetésemnek az összegét módosítani?

A meglévő értékpapír megbízást meg kell szüntetni és új megbízást kell megadni. Ez a funkció az mBanking szolgáltatásban jelenleg nem elérhető, de az erre vonatkozó megbízását megadhatja Telefonbankon vagy személyesen bankfiókjainkban.

Rendszeres Megtakarítási Programnál mi történik, ha nincs elég pénz a Megtakarítási számlán?

  • Amennyiben nincs elég pénz a Rendszeres Megtakarítási Program számlán a rendszeres értékpapír vételi időpontban, úgy a rendszer 30 napig keres fedezetet. Ha ez alatt a 30 nap alatt megfelelő összegű fedezet kerül a számlára, akkor a rendszer automatikusan befekteti azt.
  • Kimaradt hónap(ok) esetében a Rendszeres Megtakarítási Program folytatódik, a következő hónapban, a megfelelő számlaegyenleg esetén megtörténik az adott havi értékpapír vételi megbízás.

 

 

BÉT tőzsdei megbízás

 

A megvásárolni vagy eladni kívánt Budapesti Értéktőzsdére (BÉT-re) bevezetett részvény megbízásnál a mennyiségen kívül szükséges megadni:

  • a limitárat is (a rendszer előtölti az utolsó ismert záróárral, de ez módosítható), amennyiben lehetséges ezen vagy ennél kedvezőbb árfolyamon fog teljesülni a megbízás, valamint
  • a megadott limitár alapján fogja kalkulálni a rendszer a vétel vagy eladás összegét.
  • Csak limitáras megbízást tudunk befogadni, ami lehet adott napig vagy visszavonásig (max. T+359 nap) tartó.

 

 

Megbízások visszavonása

 

BÉT-re bevezetett részvény

Hogyan tudom a részvényre adott megbízást visszavonni?

  • A visszavonás funkció az mBanking szolgáltatásban jelenleg nem elérhető, de az erre vonatkozó megbízását megadhatja eBanking rendszeren keresztül, Telefonbankon vagy személyesen bankfiókjainkban.
  • Tőzsdei megbízást visszavonni csak a nem teljesített (FEL) megbízások vagy a részben teljesült (RTJ) megbízások esetén, a megbízás részteljesítéssel nem érintett részére adhat meg.
  • Amennyiben a megbízás visszavonására vonatkozó megbízást a Bank a Kondíciós listában meghatározott időpontot követően veszi kézhez, a visszavonás a következő kereskedési napon kereskedési idő kezdetekor (tőzsdenyitáskor) kerül a szabályozott piac elektronikus ajánlati rendszerébe és ennek pozitív visszaigazolását követően kerül sor a megbízás fedezetét képező értékpapírok / pénz zárolásának feloldására is.

 

Lakossági magyar állampapírok

Hogyan tudom a lakossági állampapírra adott megbízást visszavonni?

  • A lakossági állampapír megbízás aláírásával feltétlen és visszavonhatatlan nyilatkozatot tett, ezért ennek visszavonására nincs lehetőség.

 

Befektetési alapok

Hogyan tudom a befektetési alapra megadott megbízást visszavonni?

  • A befektetési alapra megadott megbízás visszavonására aláírást követően nincs lehetőség, ezért kérjük, hogy aláírás előtt mindenképpen ellenőrizze megbízása részleteit.

 

Hogyan tudom a Rendszeres Megtakarítási Programra megadott rendszeres értékpapír megbízást megszüntetni?

  • A megszüntetési funkció az mBanking szolgáltatásban jelenleg nem elérhető, de az erre vonatkozó megbízását megadhatja Telefonbankon vagy személyesen bankfiókjainkban.

 

 

Értékpapír transzfer

 

Értékpapír transzfer az mBanking szolgáltatásban jelenleg nem elérhető. Az értékpapír transzferre vonatkozó megbízását megadhatja az eBanking szolgáltatásban vagy személyesen bankfiókjainkban.

Spinning wheel animation

Loading

UniCredit Logo