
Kerülje el a csalókat - Útmutató a biztonságos bankoláshoz
Folyamatosan nő az online intézhető ügyek száma, egyre többet használjuk a digitális szolgáltatásokat. Ezt felfedezték a csalók is, akik nagyon kreatívan, a megtévesztés, félelemkeltés, siettetés, vagy a különleges, kihagyhatatlan lehetőség érzetét keltve igyekeznek megfosztani minket pénzünktől.
A céljuk, hogy banki adatainkat – mobilbanki vagy internetbanki belépési kód, jelszó, bankkártyához tartozó adatok – megszerezzék, vagy valamilyen módon pénzt csaljanak ki.
Ön felismeri a csalókat? Tesztelje tudását kvízünk segítségével: próbálja helyesen megválaszolni a kérdéseket az online adásvételekkel kapcsolatban itt, hogy felkészült lehessen a váratlan helyzetekre!
Ha gyanús hívást, SMS-t kap vagy tranzakciót észlel:
Hívja haladéktalanul ügyfélszolgálatunkat a +36 1/20/30/70 325 3200-as telefonszámon.
- Válassza az 1-es, Bankkártya letiltása menüpontot, ahol kollégánk segítségével bejelentheti a csalást és, ha szükséges, azonnal biztonságba helyezheti bankkártyáját, valamint egyéb digitális szolgáltatásait.
- Lakossági ügyfélként Telefonbank azonosítást követően az automata rendszeren keresztül az 1.2. „Lakossági eBanking és mBanking szolgáltatások valamint bankkártya egyidejű letiltása” menüpont alatt azonnal korlátozhatja bankkártyáit és digitális szolgáltatásait, ha úgy gondolja, hogy jogosulatlan személy(ek), vagy csalók férhettek hozzá banki adataihoz.
- Javasoljuk, hogy tegyen rendőrségi feljelentést is a területileg illetékes rendőrkapitányságon.
Bankunk soha, semmilyen körülmények között nem kéri az alábbi azonosítókat – Ön se adja ki ezeket:
- Bankkártyaadatait: kártyaszám, PIN-kód, lejárati dátum, a kártya hátoldalán található internetes vásárláshoz szükséges háromjegyű CVV-/CVC-kód.
- Az internet- vagy mobilbanki szolgáltatás használatához szükséges felhasználói azonosítóját és jelszavát.
- Szolgáltatások aktiválásához szükséges kódokat: többek között az Apple Pay- és a Google Pay-, illetve az eBanking-azonosítók megszerzését követően az mBanking-, illetve az mToken-aktiváló kódot.
- A bankkártyás tranzakcióihoz, átutalásaihoz kapcsolódó hitelesítő kódokat. Fontos, hogy ne engedélyezze e tranzakciók jóváhagyását sem!
A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet képregényes formában mutatja be a legfontosabb csalási módokat és ad hasznos tanácsokat. A képregényeket itt tudja megnézni.
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet tájékoztatást ad ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nevével visszaélő, káros csatolmányt tartalmazó e-mailek széleskörű elterjedtsége miatt. A dokumentumok itt érhetőek el.
KiberPajzs:
Látogasson el a KiberPajzs oldalára, ahol az átfogó leírások, tanácsok segítségével felvértezheti magát a csalók különböző módszereivel szemben.
Mindent megteszünk ügyfeleink védelmében
Bankunk működése során mindig ügyfeleink érdekeit helyezzük előtérbe. Tesszük ezt olyankor is, amikor – a törvényeknek és a piaci szabályozásnak való maradéktalan megfelelés miatt – ez esetleges kényelmetlenségekkel jár, mert hisszük, hogy ügyfeleink számára a prudens működéssel tudjuk megteremteni a szükséges biztonságot. Szolgáltatásainkat, folyamatainkat is ezen törekvésünknek rendeljük alá.
Ha gyanús hívást kap vagy tranzakciót észlel, kérjük, keresse kollégáinkat telefonos ügyfélszolgálatunkon (+36 1/20/30/70 325 3200/1-es menüpont Bankkártya letiltása)!
Lakossági ügyfélként Telefonbank azonosítást követően az automata rendszeren keresztül az 1.2. „Lakossági eBanking és mBanking szolgáltatások valamint bankkártya egyidejű letiltása” menüpont alatt azonnal korlátozhatja bankkártyáit és digitális szolgáltatásait, ha úgy gondolja, hogy jogosulatlan személy(ek), vagy csalók férhettek hozzá banki adataihoz.
Tájékoztatjuk ügyfeleinket, hogy készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel (például bankkártyával, netbankkal, mobilapplikációval) való visszaélés esetén megvizsgáljuk a kárfelelősség kérdését. A kártérítési felelősség intézményünket nem terheli, ha a vizsgálat eredményeképpen az állapítható meg, hogy az ügyfél súlyosan gondatlan magatartásával hozzájárult a kár bekövetkezéséhez. A súlyos gondatlanság fennállásának kérdésében végső döntést a bíróság hozhat.